DISTRICT SCHOOLS

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ADMINISTRATION/OFFICE STAFF

Michael Lesick.....
Kathleen Marchionne.....
Dieter Schimmelpfennig.....


....Interim Principal
....Assistant Principal
....Assistant Principal
TEACHERS

Sharon Abrams
Spanish
Alfonzo Allen Special Education
Jennifer Andersen Special Education
Nicole Andersen Science/Health
Kim Atwell Physical Education
Mathew Camara Music
Donna Carissimi Reading
Maryanne Ceriello Physical Education
Jennifer Cichocki Mathematics
Thomas Clemens Physical Education
Roberta Clements Psychologist
Maureen Colson Music
Amanda Conover English
Jose Contreras ESL
Mary Cooper Mathematics
Dena Costa Special Education
Roger D'Aquino 7/8th Grade Band
Jeanne D'Ottavio Library/Media
Diane D'Uva Mathematics
Karen DeCandia Spanish
Michelle Eraca Special Education
Linda Garrison Special Education
Tia Gengler French
Gregg Glassey English
Rosemarie Greco N-6
Brian Guillet N-6
Michael Haddeland Social Studies
Laurie Harvey Science
Deborah Henriksen Reading
James Henry N-6
Karen Hika-Borrello Physical Education
Erin Johnson Social Studies
Monica Paredes Mathematics
William Kenney Mathematics
Ken Kerrs Social Worker
Arisa King Special Education
John Knapp Science
Maria Laderach N-6
Alison LaSpada Technology
Helaine Lasko Nurse
Carey Ann LaVoie N-6
Jennifer Lepere Special Education
Kathleen Lyon English
Glen Morris Technology
Georgina Murphy Spanish
Roger Norris Social Studies
Adrienne Pinkhardt Special Education
Agnes Poillucci Social Studies
Thomas Powers Physical Education
Lucille Prendergast Science
Teresa Prisco Special Education
Raymond Ramsey Technology
Christina Ricci Science
Christina Rousseau 6th Grade
Mark Rubinstein 6th Grade Band
Elizabeth Schroeder Special Education
Rebecca Simmons Health
Stephanie Snyder English
Marcia Stein Home and Careers
Catherine Stokes N-6
Charlotte Sypher Social Studies
Patricia Tarquini N-6
Mary Tomann Mathematics
Edmund Trad Art
Anthony Truscello N-6
Linda Vacirca Art
Sandra White N-6
Angela Winkelmann English
Patricia Zablinis Special Education
   
   
   
SECRETARIAL STAFF

Barbara Coppola
Attendance Secretary
Vanessa Frets School Secretary
Joanne Sabatini School Secretary
Peggy Stella
School Secretary 

 

GUIDANCE STAFF

Lisa DeSimone
Guidance Counselor
Phyllis Manson Guidance Counselor
   
 
TEACHER ASSISTANTS/AIDES

Candace Bentivegna
Kim Campbell
Sheryl Carlton
Mary Cooper
Saundra Covington
Kathy Lawrence
Cheryl Nettleton
Debra Plass
Gail Quackenbush
Sara Savastano
Michelle Shebanie-Cohen
Shirley Verdile
Kim Washington
Annette Williams
Ivette Zolotas
 
Questions, suggestions, or additions for this site should be directed to:
Charlie Symon, Assistant Superintendent Media & Operational Services
symon.c@beaconk12.org

Beacon City School District